Rady veterinára - granule lisované za studena. Diel 2

Zopár rád pre od MVDr.Daniely Králové a jej odporúčania pre zdravé kŕmenie psov granulami lisovanými za studena

Úvodom nám prezraďte, kedy ste sa začala zaujímať o granule lisované za studena a prečo?

O granule lisované za studena som sa začala zaujímať už tak pred šiestimi rokmi, možno viac, v súvislosti s pánom Clemensom Dingmannom z Nemecka. Je to prírodný liečiteľ, ktorý sa celý život zaoberá bylinkami a podľa starých rodinných receptúr vyrábá doplnky výživy a tiež granule lisované za studena. Granule som aj vyskúšala, ale informovanosť verejnosti a osveta ešte nebola taká a nebol o ne príliš záujem. V dnešnej dobe, keď sa ľudia viac zaujímajú o výživu, bio potraviny a zdravší životný štýl je aj väčší záujem o to kŕmiť zdravšie našich chlpatých miláčikov a som za to veľmi rada.

Od koľkého mesiaca veku môžu byť psi, alebo šteňatá granulami lisovanými za studena?

Na týchto granulkách si môžu začať brúsiť zúbky všetky psie bábätká, ktorým už "zúbková víla" priletela nadeliť! Tým s úsmevom na perách chcem povedať, že u krmiva lisovaného za studena nie je podstatný ani tak vek, ako skôr schopnosť začať potravu hrýzť.

Prvé dva až tri týždne, než sa začnú otvárať oči, sú šteňatá pekne schovaná v brlohu a mamička je im k dispozícii takmer 24h denne a len dojčí. Ostatní členovia svorky jej nosí jedlo až k brlohu, aby ich nemusela vôbec opúšťať. Medzi tretím až štvrtým týždňom im začínajú rásť prvé zúbky, začínajú sa vydávať na malé prieskumy okolia a dospelí im občas vyvrhnú už rozžvýkanou a čiastočne tráviacu potravu. Prechádzajú tak obdobím, kedy si postupne začínajú zvykať na pevnú potravu, ale pri tom sa ešte stále dojčí.

V druhom mesiaci života ubúda mamičke mlieka, a tak sa pomaličky mení pomer mliečnej výživy a mäkké natrávenej potravy a občas už ukoristí i napríklad nohu od zajaca a začínajú zisťovať, na čo sú tie ostré ihličky v papuľke vlastne dobré. POMALY si tak zvykajú na plnohodnotnú potravu dospelých.

Prečo to ale takto podrobne rozoberám? Chcem tým apelovať na to, aby ste si šteniatka nebrali nikdy predtým, než aspoň v 2,5 mesiacoch, aby mala čas si pri dojčení postupne zvykať na potravu dospelých. Obzvlášť ak si beriete malé plemeno, je dôležité ešte nejakú dobu granulky namáčať, pretože, vďaka v tomto smere bohužiaľ negatívnemu šľachtenia človeka, musím pripustiť, že u niektorých plemien majú domáce psi nielen veľkosť zubov, ale aj postavenie a skus už veľmi vzdialený vlkom a kvalita založenia zubov v čeľusti aj ich schopnosť hrýzť a drviť nie je tak dokonalá ako u vlkov. 

Pre šteňa stredných plemien sú väčšinou granule lisované za studena svojím zložením vhodné. To platí aj pre malé plemená. Odporúčam je však, v tak mladom veku, radšej trochu zaliať vodou o pokojovej teplote alebo jemným vývarom, aby sa granule začali málinko rozpúšťať a šteniatka tak mala čas naučiť sa nielen chrumkať, ale tiež pripraviť zažívací trakt na tuhú potravu a to práve postupne a po malých krôčikoch!

Odpoveď na Vašu otázku teda znie, že granule lisované za studena môžu šteňatá začať jesť vo chvíli, keď sa im dostatočne prerežú mliečne zúbky tak, aby mohla začať žuť. Väčšinou sa zuby začínajú prerezávať okolo tretieho týždňa veku a do dvoch mesiacov by mal byť mliečny chrup pekne vyvinutý. A nebojte sa, celkom je mliečnych zubov 28, (v dospelosti potom 42), a ako pocítite doslova na vlastnej koži, aj malé zúbky sú dostatočne ostré, aby mohli granulky pekne rozhrýzť.

Sú probiotiká jedným z kritérií, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere krmiva?

Isto to nie je jediné hlavné kritérium, ale ak krmivo probiotiká obsahuje, je to skvelý benefit ktorý len kvitujem. Myslím, že probiotiká majú veľkú budúcnosť. V povedomí ľudí sú zaradené do kategórie doplnkov súvisiacich so zažívaním hlavne po antibiotickej liečbe, čo je správne, ale renomovanej štúdie preukazujú ich ďaleko širší záber. Napríklad pozitívny vplyv na tvorbu krviniek, imunitný systém a celkovú kondíciu a to dokonca aj duševné. Keď sa zamyslíme nad názvom, tak vlastne on sám o sebe je vypovedajúcí. Pretože bios je latinsky život, takže pro-bio znamená pre-život! V ordinácii dostávam často otázku, čo si konkrétne pod probiotikom predstaviť a aký je rozdiel medzi probiotikom a prebiotikom?

PROBIOTIKÁ sú bakteriálne kmene, ktorými v počte miliárd kolonizuje tráviaci trakt a ktoré potom okrem iného zabraňujú patogénnym baktériám v raste. Konkrétne je to napr. Enterococcus faecium, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Bifidobacterium breve a ďalšie. Sú to teda tie hodné mikroorganizmy, ktoré priaznivo ovplyvňujú zloženie prirodzenej črevnej mikroflóry.

Celkovo sa dá povedať, že psi a mačky, ktorí majú v potrave pravidelný prísun týchto prospešných mikroorganizmov, sú odolnejšie voči infekciám a chorobám, kvalitnejšie trávia a lepšie prospievajú.

Pokiaľ chcete granule s obsahom probiotík, určite by som odporučila granule značky Yoggies, s ktorými mám zatiaľ len samé pozitívne skúsenosťí.

Granule Yoggies sú bežným, za studena lisovaným krmivom hlavne pre zdravé psy. Ak sa však vo Vašej ordinácii ocitne "psie pacient", ktorým z nich ponúkate granule Yoggies ako hlavnú potravu?

Ľudia sa v ordinácii často pýtajú: Pani doktorka, povedzte nám, aké kŕmenie je najlepší? "A ja na to odpovedám, že nič nie je tak čiernobiele, aby šlo povedať toto je najlepšie a toto najhoršie. Môžete mať skvelé kŕmenie a jeden pes je po ňom v špičkovej kondícii a druhému nemusí vyhovovať. Preto hovorím, že najprv je potrebné zamyslieť sa nad tým, akým typom potravy chceme svojho psa kŕmiť a čo je tiež v našich finančných možnostiach. Ak to môjmu psovi bude chutiť a vyhovovať, či má stabilne pravidelnú stolicu, netrpia nadúvaním, hnačkami, zápchami atď. Z týchto dôvodov môže byť to najlepšie krmivo pre každého psa iné. Každý veterinárny lekár by mal však byť schopný a pomáhať nájsť to najlepšie práve pre vášho psa. Osobne sa ale prikláňam k tomu, že čím viac sa výživa blíži prirodzenej potrave, tým je to pravdepodobne to najlepšie riešenie pre vášho psa. Granule Yoggies ponúkame predovšetkým tým majiteľom, ktorí majú o výživu svojich psov záujem a chcú kŕmiť kvalitným kŕmením. Dobrá výživa a zdravý životný štýl je pol zdravia a to platí ako u ľudí, tak i u našich psíkov. A keďže prevencia je to najlepšie, čo môžem každému naordinovať, najviac ma poteší, keď sa majitelia zaujímajú o výživu už od šteniatka. Veľmi často, však na granule lisované za studena Yoggies prechádzame aj v priebehu života, najmä u pacientov, ktorí trpia na opakované zažívacie ťažkosti, plynatosť, hnačky, či pri rôznych potravinových alergiách, problémoch s nadváhou alebo podváhou, problémoch s hromadením zubného plaku a zubného kameňa atď.

Odporúčate ke granulám lisovaným za studena pridávať aj nejaké ďalšie doplnky, napr. Lososový olej?

Doplnky výživy sú veľmi diskutovanou kapitolou v zdravej výžive. Pre porozumenie je potrebné si vysvetliť, čo vlastne doplnok výživy je. Sú to takzvané mikroživiny, medzi ktoré patrí napr .: aminokyseliny, vitamíny, minerály, rôzne výťažky z bylín apod., ktoré vyživujú bunky, ovplyvňujú ich biochemické pochody, podieľa sa na látkovej premene a môžu mať rad ďalších funkcií. Ako už z názvu vyplýva, majú za úlohu dopĺňať výživu. Väčšinu z týchto mikroživín získavajú zvieratá v prírode z potravy buď priamo, alebo si ich telo vyrába samo. U domácich zvierat sa ale môže stať, že vplyvom nevyvážené, alebo nevhodné potravy, alebo vplyvom rôznych chorôb, či účinkom zhoršujúceho sa životného prostredia dôjde v organizme k deficitu, ktorý sa môže prejaviť aj vážnou chorobou, v krajnom prípade aj ohrozením života. Preto odpovedám, áno, doplnky výživy je možné pridávať, ale chcela by som zdôrazniť, že s rozmyslom a v správnej kvalite a kombinácii. Vždy však dávam prednosť doplnkom prírodným pred umelo vyrobenými chemickou cestou. Lososový olej je práve jeden z tých krásne prírodných doplnkov, pretože sa získavá naozaj z lososa a to čisto prírodnou cestou a spracovává sa bez vysokých teplôt, ktoré by inak zničili tak cenné mikroživiny a ich využiteľnosť v organizme. Tento olej obsahuje Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny EPA (kyselinu eikosapentaenovú) a DHA (kyselinu dokosahexaenovú). Tieto majú mnoho blahodarných účinkov napr. Protizápalové vlastnosti, pozitívny vplyv na stavebnú štruktúru mozgových buniek, ďalej znižujú zlý cholesterol a majú tak priaznivý vplyv na kardiovaskulárný aparát a stenu ciev. Ďalej majú napríklad podporný vplyv na imunitný systém, reprodukčný aparát, na koži, pazúriky, alebo kvalitu kožúšku a mnoho ďalšieho. Lososový olej teda ku granulám určite odporúčam ako občasné spestrenie potravy a pre prevenciu u zdravých jedincov, alebo vo vyšších dávkach ako liečebnú kúru pri rôznych záťažiach a chorobách.

Ďakujeme pani doktorke Králové a už teraz sa tešíme na ďalšie pokračovanie.

Pozrite sa aj na ďalšie články od veterinárov

Odoslať článok známemu   Vytlačiť